Kenia – Informacje ogólne

Położenie

Terytorium Kenii obejmuje wewnętrzną część Afryki Wschodniej położoną po obu stronach równika. Rozciąga się od suchych obszarów na północy, po zwieńczone szczytami wulkanów wyżynne tereny  na południu nazywane „dachem Afryki”. W centralnej części kraju wznosi się potężny, pokryty lodowcami masyw Mount Kenia – najwyższej góry kraju i drugiej pod względem wysokości góry Czarnego Lądu (5199 metrów n.p.m.).Od strony płaskiego, nizinnego wybrzeża, w kierunku zachodnim wznoszą się łagodne, rozległe równiny i płaskowyże.

Historia

W VII-X wieku terytoria przybrzeżne opanowane były przez Arabów z Półwyspu Arabskiego.

Kenia - opiniePierwszymi Europejczykami w Kenii byli Portugalczycy, którzy przybyli do Mombasy w 1498 r. Od 1505 r. Portugalczycy zaczęli kolonizować wybrzeża Kenii, ściągając trybut od miejscowych plemion i kontrolując handel na Oceanie Indyjskim. Na początku XVIII w. Portugalczycy zostali wyparci z Kenii przez Arabów. Ci kontrolowali całe wybrzeże dzisiejszej Kenii i Tanzanii ze swej stolicy w Zanzibarze. W 1895 r. Brytyjczycy utworzyli Brytyjską Afrykę Wschodnią, która oprócz Kenii obejmowała także Ugandę. W 1920 utworzono kolonię brytyjską. Kolonia miała swoje zgromadzenie parlamentarne, lecz miejscowa ludność afrykańska była pozbawiona swoich przedstawicieli aż do roku 1944. W reakcji na to powołano w 1921 Stowarzyszenie Młodych Kikuju. Stowarzyszenie to przekształciło się później w Afrykański Związek Kenii (KAU). W 1947 r. na jego czele stanął Jomo Kenyatta. W 1952 r. wybuchło Powstanie Mau Mau, wymierzone przeciwko brytyjskim rządom. Zostało stłumione w 1959 r. lecz było to pyrrusowe zwycięstwo Brytyjczyków. W 1963 r. Kenia uzyskała niepodległość. Jej pierwszym prezydentem został w 1964 r. Jomo Kenyatta reprezentujący Afrykański Narodowy Związek Kenii (KANU). KANU od 1969 stało się jedyną legalną partią, po tym jak zdelegalizowano Związek Ludowy Kenii (KPU).

W 1978 r. Kenyatta zmarł, a jego następcą został dotychczasowy wiceprezydent Daniel arap Moi. W 1982 r. znowelizowano konstytucję, na mocy której Kenia stała się państwem jednopartyjnym. W tym samym roku doszło do nieudanego zamachu stanu, który szybko został zdławiony.

W wyniku nacisków międzynarodowych w 1991 r. znowelizowano konstytucję, zezwalając na tworzenie partii. W 1992 KANU wygrało wybory parlamentarne, a Moi został ponownie wybrany na prezydenta, lecz opozycja zyskała łącznie 45% miejsc w parlamencie. Pięć lat później KANU nieznacznie wygrało wybory, a Moi ponownie został prezydentem.

W wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2002 r. zwyciężył Mwai Kibaki i jego partia , były wiceprezydent, który pokonał Uhuru Kenyattę, syna pierwszego prezydenta Kenii, popieranego przez Moi i KANU.

27 grudnia 2007 r. Kibaki ponownie wygrał wybory prezydenckie. Opozycja pod przywództwem Raily Odingi wygrała wybory do parlamentu i zakwestionowała wynik wyborów prezydenckich, oskarżając władze o fałszerstwa. Międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili, iż wybory nie spełniały standardów demokratycznych. Wybuchły zamieszki, przede wszystkim na zachodzie kraju, bastionie zwolenników Odingi. Zginęło około tysiąca osób, a ponad 600 tys. musiało opuścić swoje domy.

Klimat

Kenia znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego ze stosunkowo wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku. Na wybrzeżu, w pasie do 40 km i w górach – wilgotny, na pozostałym obszarze – suchy. Średnia roczna suma opadów wzrasta z północnego wschodu na południowy zachód od 150 do 1000 mm, w południowej części wybrzeża wielkość opadów sięga 1200 mm rocznie, w wyższych piętrach gór nawet do 1500 mm. Na nizinnym wschodzie występuje tylko jedna pora deszczowa, od kwietnia do czerwca, na pozostałym obszarze dwie pory deszczowe, głównie od marca do maja, druga pora deszczowa jest krótsza, występuje w listopadzie-grudniu. Średnia temperatura miesięczna od 25-28 °C na wybrzeżu do 15-19 °C w górach (w wyższych piętrach chłodniej)

Co zabrać?

Warto jest zaopatrzyć się w preparaty przeciw owadom oraz środki antyseptyczne chroniące przed zakażeniem. Miłośnikom nurkowania zalecamy wziąć własną maskę z rurką do nurkowania oraz jednorazowy aparat do robienia zdjęć pod wodą. Przydatne mogą okazać się również, lornetka, scyzoryk czy też latarka.Woreczki foliowe, najlepiej ze szczelnym zamknięciem zapewnią nam ochronę naszych rzeczy przed pyłem i kurzem. Studenci powinni się zaopatrzyć w legitymację ISIC, co może okazać się przydatne przed wejściem do muzeum czy parku.

Ciekawostki

Nie należy robić zdjęć ani filmować miejscowej ludności bez wyraźnego zezwolenia. Dumni Masajowie pozwalają się fotografować tylko za opłatą. Obowiązuje zakaz fotografowania prezydenta kraju, jego rezydencji, flagi narodowej, wojska, policji, więźniów oraz lotnisk.

Turyści przyjeżdżający do Kenii zobowiązani są przedstawić zaświadczenie o dokonanych szczepieniach na żółtą febrę i cholerę.

Kąpiele na morzu są uzależnione od przypływów i odpływów oceanu. Godziny ich występowania wywieszane są na hotelowych tablicach informacyjnych. Obowiązuje zakaz plażowania nago i topless.

Kuchnia

Kuchnia w Kenii z całą pewnością jest jedną z najbardziej urozmaiconych i najsmakowitszych kuchni na kontynencie afrykańskim, szczególnie dla turystów przyjeżdżających z Europy.

Tradycyjną kuchnię kenijską spotkać można zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie podawane są świeże owoce morza, wyłowione prosto z wody. Na obszarze całego kraju występuje zwyczaj podawania do każdego posiłku dużej ilości sałatek i surówek.

Do jednych z najpopularniejszych kenijskich potraw na pewno należy zaliczyć Ugali – jest to gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym.Kolejnym ciekawym daniem jest Nyama choma, kozia pieczeń  przyrządzana na otwartym ogniu a dla degustujących w warzywnych potrawach jest smakowita Sukuma z kapusty włoskiej. Matoke będzie idealnym przysmakiem dla wegetarian, jest to danie z tłuczonych zielonych bananów.W Kenii jako przekąskę jada się samosa, są to drożdżowe ciastka z mleczkiem kokosowym.

Kenia ugości nas piwem lub miejscowymi alkoholami. Z win skosztować tutaj można wina między innymi z mango lub papai ze względu na małą popularność upraw winorośli.

źródło: Sklep wina www.sklep.winaimport.pl

1 komentarzy na “Kenia – Informacje ogólne

  1. Byłam z dziećmi i mężem na wakacjach w Kenii. Bardzo się martwiłam bo wiadomo dzieciaczki małe jeszcze (3 i 7 lat), słońce i choroby. Mąż mnie jednak namówił i pojechaliśmy. Poczytałam dużo w internecie i trochę moje obawy zostały rozwiane. Pojechaliśmy do Poradni Chorób Tropikalnych i tam dostaliśmy Lariam – lek zabijający pasożyty Malarii i inne pasożyty. Całe wakacje na szczęście przeżyliśmy bez problemów. Co się okazało w trakcie naszego pobytu w Kenii? W naszym hotelu było mnóstwo małżeństw (Anglicy, Niemcy i inni) i pytaliśmy ich czy coś brali na Malarię. Oni z uśmiechem na twarzy odpowiedzieli że nic a wiele z tych małżeństw było w wieku naszych pociech. Ale jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony więc skoro jest taka możliwość radzę się zabezpieczyć.

Dodaj komentarz