Gdzie można zaszczepić się na wakacje (Afryka)

Gdzie można zaszczepić się na wakacje (Afryka)

Wybierane przez nas destynacje podróży coraz częściej wybiegają poza Europę. Chętnie kierujemy się w stronę Afryki. Do takiej wyprawy w odmienny od nas klimat musimy się bardzo dobrze przygotować. Oprócz niezbędnego ekwipunku i dokumentów, musimy pamiętać o niezbędnych szczepieniach.

Szczepienia tropikalne – gdzie je wykonać?

Chcąc dowiedzieć się, gdzie i kiedy możemy wykonać specjalistyczne szczepienia przed wyjazdem do krajów afrykańskich, warto odwiedzić najbliższą placówkę z punktem szczepień lub znaleźć jej adres za pomocą lokalizatora placówek na stronie internetowej dla podróżujących. Dobrze jest dotrzeć do programu polskich szczepień ochronnych. Warto też przebadać się u swojego lekarza rodzinnego i poprosić o adres najbliższej placówki, w której możemy wykonać takie szczepienia. Warto przejrzeć program polskich szczepień ochronnych by przygotować się na odpowiednie dawki. Informacji udzielić powinni nam również pracownicy biur podróży.

NIFUROKSAZYD 200 MG X 12 KAPSUŁEK(RICHTER)
NIFUROKSAZYD 200 MG X 12 KAPSUŁEK(RICHTER)

Wykaz niezbędnych szczepień na wakacje – Afryka

Wykazy wszelkich niezbędnych szczepień koniecznych podczas pobytu w odmiennym miejscu znajdziemy za pomocą tabeli szczepień zalecanych podczas podróży do różnych krajów świata. Takie szczepienia dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Pierwsze z nich są konieczne do wykonania Jeśli ich nie zrobimy, możemy zostać niewpuszczeni na teren kraju do którego się udajemy. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się danym chorobom na konkretnym terenie. W krajach afrykańskich obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej febrze zwanej też żółtą gorączką (dla osób, które są narażone na nią w państwie z którego przyjeżdżają). W podróż ze sobą należy wówczas zabrać międzynarodową książeczkę szczepień z odpowiednimi wpisami.

OCTENISEPT ANTYSEPTYK DO DEZYNFEKCJI RAN 50 ML
OCTENISEPT ANTYSEPTYK DO DEZYNFEKCJI RAN 50 ML

Dlaczego warto się zaszczepić przed podróżą?

Nie od dziś wiadomo, że szczepienia ochronne są jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jest to stosunkowo szybka i bezpieczne metoda profilaktyki mogąca uchronić nas przez groźnymi chorobami i związanymi z nimi powikłaniami, niejednokrotnie kończącymi się śmiercią. Szczepienia wykorzystują naturalne zdolności obronne organizmu i pomagają nam uodpornić się na długi czas. Poza tym, dzięki szczepieniom zyskujemy większy komfort psychiczny i czujemy się pewniej i bezpieczniej w miejscu podroży.

SMECTA SASZETKI X 10
SMECTA SASZETKI X 10

Szczepienia dla podróżujących – o czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że powinniśmy wykonać obowiązkowe szczepienia na 4-6 miesięcy przed planowaną podróżą. Dzięki temu uda nam się przyjąć do organizmu wszystkie niezbędne dawki ochronne. Warto także mieć na uwadze to, że oprócz szczepień obowiązkowych są szczepienia zalecane, które może zlecić lekarz przed naszą wyprawą. Nie są obligatoryjne, ale dla własnego poczucia komfortu i profilaktyki lepiej jest je wykonać. Szczepienia mają zazwyczaj tę zaletę, że najczęściej wystarczy wykonać jedno, które na cały życie uchroni nas przed danymi chorobami.

  ORINOKO BAND OPASKA 1 SZT
ORINOKO BAND OPASKA 1 SZT

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Najczęściej zaleca się szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, a także durowi brzusznemu (zwłaszcza jeśli osoby mogą być narażone na spożywanie posiłków w złych warunkach sanitarnych czy przebywają na obszarach wiejskich Afryki). W zależności od warunków, w których będziemy przebywać, czasem zaleca się również szczepienie przeciwko wściekliźnie czy cholerze.

Pamiętajmy, by przed każdą podróżą, niezależnie od miejsca destynacji, zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną i zdrowotną tam panującą. Dowiedzieć się, jakie występują tam podstawowe choroby i jakie są możliwości ich zapobiegania i leczenia. W sytuacji chorób tropikalnych zdecydowanie sprawdza się powiedzenie ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 

Źródło: Apteczka, https://www.apteka-zielona.pl