Region Mombasa

Region Mombasa

Mombasa – drugie co do wielkości miasto w Kenii. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego; jest znanym centrum turystycznym. W Mombasie znajduje się największy port Kenii – Kilindini (obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza), a w pobliżu znajduje się ważny port lotniczy Mombasa-Moi. Liczba mieszkańców: 939 370 (2009).

Mombasa leży w większości na koralowej wyspie w estuarium rzek, oddzielonej od północy od stałego lądu przez Port Tudor i strumień Tudora (Tudor Creek), a od południa przez Kilindini i Port Reitz.

Miasto zostało założone w XI wieku przez arabskich handlarzy i szybko stało się znaczącym ośrodkiem handlowym wschodnej Afryki. Najczęściej handlowano kością słoniową i niewolnikami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus. W 1698 miasto dostało się we władanie Sułtanatu Omanu, a w 1840 Zanzibaru. Sułtan Zanzibaru przekazał Mombasę Brytyjczykom w 1895. Wkrótce miasto stało się stolicą protektoratu Brytyjskiej Afryki Wschodniej (do 1907), a Brytyjczycy zbudowali linię kolejową łączącą Mombasę z Nairobi i Kampalą. 8 maja 1955 Mombasa została stolicą biskupstwa katolickiego. W ramach Zanzibaru Mombasa pozostawała do 1963, kiedy weszła w skład niepodległej Kenii.

W listopadzie 2002 przed nadmorskim hotelem w Mombasie wybuchła umieszczona w samochodzie bomba-pułapka, zabijając 3 Izraelczyków i 10 Kenijczyków. Próbowano także zestrzelić samolot przewożący izraelskich turystów z pobliskiego portu lotniczego Moi, a o dokonanie tego ataku podejrzewa się Al-Kaidę.

2 komentarzy na “Region Mombasa

  1. Wyprawa do Mombasy utkwi w mojej pamięci na zawsze. Klimat jaki tam panuje przyciąga mnóstwo ludzi z całego świata. Będąc w Mombasie polecam zobaczyć Fort Jesus oraz stary port i oczywiście kły na Moi Avenue. Na północ od Mombasy znajduję się Park Hallera i farma krokodyli.Zachęcam do Kenii!

  2. Polecam bardzo miły i kameralny hotelik Papillon Lagoon Reef w Mombasie. Usytuowany jest przy pięknej plaży. Jedzenie bardzo dobre i urozmaicone. Obsługa bardzo miła i uczynna. W hotelu mieści się dość duży basen. Pokoje i łazienki bardzo czyste, codziennie sprzątane. Przy hotelu znajduje się również sporo straganów z pamiątkami. Polecam także wykupić wycieczkę na safari najlepiej u kogoś na plaży. My za za 2 dniowe safari zapłaciliśmy 190 dolarów. Ogólnie SUPER!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.