Czy jadąc do Kenii trzeba się szczepić?

Czy jadąc do Kenii trzeba się szczepić?

Na chwilę obecną przy wyjeździe do Kenii nie ma obowiązkowych szczepień, a jedynie zalecane. Należy jednak pamiętać, że warunki higieniczne są tam zupełnie inne i po powrocie z wyprawy może nas czekać przykra niespodzianka w postaci niechcianej choroby. Zestaw szczepień należy dobrać w zależności od charakteru naszego wyjazdu. Turyści przebywający w luksusowych hotelach są zdecydowanie mniej narażeni na zachorowania.  Jeżeli natomiast planujemy samodzielne zwiedzanie Kenii, nocowanie w tanich miejscach i zaopatrywanie się w żywność w lokalnych sklepach i na targach lepiej wykonać zalecane szczepienia. W każdym przypadku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bezwzględnie przestrzegać profilaktyki antymalarycznej i dla własnego bezpieczeństwa zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Wskazane jest także wykupienie ubezpieczenia, ponieważ opieka medyczna w Kenii jest dość droga.

Pamiętajmy również aby nie pić wody z kranu lub studni, jeść nieumytych warzywa i owoców, sałatek w barach na mieście, unikać zbyt długiego przechowywania żywności. Butelkowana woda w hotelowych łazienkach służy tylko do mycia zębów. W razie problemów żołądkowych trzeba pić dużo czarnej, słodkiej herbaty, aby uzupełnić płyny. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią zażyć węgiel. Rany i skaleczenia niegroźne w Kenii mogą skutkować poważnymi komplikacjami, dlatego warto mieć w apteczce środki antyseptyczne. W Kenii odnotowuje się liczne zachorowania na ADIS.

Zalecane szczepienia:

  •     Żółta febra
  •     Dur brzuszny
  •     Tężec
  •     Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
  •     Polio
  •     Wścieklizna

Chociaż szczepienia profilaktyczne przy wyjeździe do Kenii nie są obowiązkowe niektóre z nich warto wykonać dla własnego bezpieczeństwa i spokoju. Ponadto niektóre z nich mogą się nam przydać także później, przy wyjeździe do innych krajów.